A dalai láma eljött Pozsonyba – és elbújt a kormány!

dalai2

Őszentsége a XIV. Dalai Láma harmadszor járt Pozsonyban. 

2016. október 16-án a pozsonyi Aegon Arénában előadást tartott. Az Iszlám Állam által meghirdetett dzsihádot, azaz szent háborút toleranciával győzhetjük le, véli a szlovákiai látogatásán lévő Tendzin Gyaco, a XIV. dalai láma. A nagyközönség előtt tartott mai előadásán a toleranciára és az együttérzésre apellált. Békét szerinte csak saját belső békénk által teremthetünk. A tibeti vallási vezető szerint minden ember hozzájárulhat a jobb jövő megalapozásához. Bízik benne, hogy talán húsz év múlva jobbá válik a világ.

„Mindannyiunknak jogunk van a boldogsághoz. Az életben nagyon sok probléma adódik, de számtalan okunk van az optimizmusra”- mondta több ezer ember előtt Pozsonyban. Szerinte a személyes felelősségérzet hozzájárulhat az emberiség boldogabbá tételéhez. „Több együttérzésre van szükség. Az együttérzést át kell tudnunk vetíteni ellenségeinkre is. Meg kell teremtenünk magunkban a mások iránti együttérzést, tekintet nélkül a vallási hovatartozásra”- hangsúlyozta.

A dalai láma kiemelte a szeretet, a tolerancia, a megelégedettség, az öröm és az önfegyelem fontosságát. Ugyancsak rámutatott a vallási harmónia kialakításának fontosságára. „Annak ellenére, hogy eltérő a filozófiánk, a vallásunk, az életmódunk, mégis közös a célunk. Az együttérzés terjesztése mindannyiunk célja, mint ahogy a vallási harmónia megteremtése is”- emelte ki. A dalai láma kiállt a muszlimok mellett, mert szerinte a hívő muszlim nem ont vért. „Aki vért ont, az már nem muszlim”- tette hozzá.

dalai3

Őszentsége a XIV. Dalai Láma Csáky Pál EP-képviselővel is találkozott – ahogy az előző két szlovákiai látogatása alkalmával is. Bugár Béla parlamenti alelnök nem adta meg ezt a tiszteletet Őszentségének, Robert Fico miniszterelnök sem – Andrej Kiska államfő viszont igen. Csáky fb-oldalán ezt így kommentálta: “Hallom, hogy Bugár Bélára rászólt a tartótisztje, hogy egy centet sem kap az R7-es nyomvonalán elterülő további földjeiért, ha találkozik a Dalai Lámával. S Béla összecsapta a bokáját – a pénz az ugye, mégiscsak pénz.” (Fotók Csáky Pál fb-oldaláról)

A dalai láma a hallgatóság kérdéseire is válaszolt. Az egyik kérdező Donald Trump amerikai elnökjelölttel kapcsolatos véleményére volt kíváncsi, ő viszont tartózkodott attól, hogy véleményt mondjon, mert azon a nézeten van, hogy a kampány ideje alatt ez nem lenne illő. Szólt a dalai láma kiválasztásának módjáról is. Hangot adott azon aggályának, hogy a kínai kormány a jövőben igyekszik majd befolyásolni ezt a választást. A továbbiakban kifejezésre juttatta Tibet iránti elkötelezettségét, különös tekintettel a környezetvédelemre és a tibeti kultúra megőrzésére.

Az 1989-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett dalai láma október 17-ig tartózkodik Szlovákiában, itteni látogatása európai körútjának részét képezi. Harmadik alkalommal látogatott Szlovákiába, Pozsonyból Prágába utazik tovább. Az első itteni látogatására 2000 októberében került sor.

Találkozó Andrej Kiska köztársasági elnökkel

Andrej Kiskával történt találkozásának témáját szintén az emberek közötti egyetértés, a szeretet és a megbocsátás képességének fontossága alkották. A tibeti vallási vezető további szlovák politikusokkal is találkozott és ellátogatott a Comenius Egyetem Filozófiai Karára is.

„Ma ismét abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy találkozhattam a dalai lámával, köztársasági elnökként első ízben. Beszélgetésünk témáját az emberek közötti megértés fontossága képezte. A továbbiakban szó esett köztünk arról, hogy a vallások között sok hasonlóság van, amennyiben azok alapját a szeretet, a megbocsátás és az empátia képezi”, írta Facebook-oldalán a találkozást követően Andrej Kiska, aki csodálatra méltó embernek tartja a dalai lámát. Kiska szerint a buddhizmus annak a filozófiája, ahogyan mindannyiunknak élnünk kellene.

A Comenius Egyetemen a dalai láma arról szólt, hogy a 21. századnak a párbeszéd századává kéne válnia. A találkozó mások tiszteletben tartása, az egység és az együvé tartozás témája köré épült.

„Az embereknek meg kell tanulniuk az együttérzés tudományát”- hangsúlyozta a dalai láma, aki szerint nagy szükségünk van az empátiára, melyet szerinte már a műveltséggel együtt kell magunkba szívnunk. A Comenius Egyetem Moyzes-termében megtekintette azt a fényképkiállítást, amelynek témája a tibeti kultúra és vallás volt.

Forrás: Felvidék.ma/TASR – Tények.sk

Cikkajánló

És utánunk mi marad?

Gondolatok a felvidéki magyar közéletiség ethoszáról Pozsony belvárosában sétálgatok 2023 őszén, egy nyugodt hétvégén. Ismét …